A A A

Sobótka

Ta rozciągająca się u stóp Masywu Ślęży miejscowość stanowi centralny ośrodek kulturalny i turystyczny regionu. Powstanie osady w tym miejscu było ściśle związane z istnieniem potężnego ośrodka kultowego na Ślęży. 

Dziś jest to liczące ponad 6.000 mieszkańców miasteczko - turystyczne zaplecze Wrocławia. Położone w niewielkiej odległości od ważnych tras Wrocław - Kudowa Zdrój, Wrocław - Jelenia Góra, jest często odwiedzane przez mieszkańców innych rejonów kraju i turystów z zagranicy. 

 

 

Sobótka stała się nie tylko centrum turystycznym ale i sportowym. Teren ten upodobali sobie kolarze górscy i szosowi oraz zawodnicy biegów na orientację. Pobliskie nieczynne wyrobiska kamieniołomów zalane wodą są doskonałą bazą dla płetwonurków. Warunki tam panujące (przejrzystość wody i znaczne głębokości - do 40 m) pozwalają na prowadzenie szkoleń i uzyskanie wyższych umiejętności.

Dla amatorów czynnego wypoczynku godną propozycją jest stok narciarski Radunia wyposażony w wyciąg orczykowy. Jego długość i zmienny kąt nachylenia gwarantują niezapomniane wrażenia amatorom narciarstwa. Mniej zaawansowani narciarze mogą potrenować na łagodniejszym stoku Gozdnicy z zaczepowym wyciągiem ''Janosik''. Obok czeka wspaniały stok dla saneczkarzy.

Inną forma sportowej rekreacji są piesze wędrówki. Dla ich zwolenników przygotowano różnorodną ofertę, od łagodnych tras spacerowych po prawdziwe górskie szlaki, ścieżki dydaktyczne i szlaki archeologiczne. Na terenie Masywu Ślęży wytyczono także trasy dla rowerów górskich

 

 

Szlaki górskie prowadzą do miejsc widokowych,  najciekawsze z nich to: wieża na szczycie Ślęży i kamienna wieża na szczycie Wieżycy. W pogodny dzień z tej ostatniej można oglądać wspaniała panoramę Karkonoszy.

Spragniony wędrowiec może napić się krystalicznie czystej wody ze źródeł, których ujęcia odbudowane zostały przez członków Towarzystwa Ślężańskiego.

Nie zawiodą się miłośnicy zabytków architektury. Do najcenniejszych zaliczyć trzeba Zamek w Górce, dawne opactwo Augustynów, któremu nadano z czasem postać pałacowej, wręcz bajkowej rezydencji. Innym znanym zabytkiem jest XIII wieczny Kościół  Św. Stanisława Biskupa w Starym Zamku. W zabytkowym budynku dawnego szpitala z XVI w. mieści się gminne Muzeum Slężańskie im. Stanisława Dunajewskiego, którego nie może minąć żaden  miłośnik historii.